Anatomie achatinek 

1. Apex                4. Růstové linie          7.  Švy

2.Columella          5. Závity

3. Obústí              6. Otvor

 

 

Apex- základní rozlišovací znak achatin od archachatin. Na fotkách vlevo je achatina a vpravo je archachatina. Jak je patrné z obrázků, arch. mají oproti achatinám velký tupý apex

 

 

 



Pokožka
Pokožka nohy obsahuje žlázové buňky, které produkují sliz. Aby se šnek mohl lépe pohybovat, má v přední části nohy umístěnu chodidlovou žlázu, která produkuje velké množství slizu.

Trávící soustava
U achatin jsou kolem ústního otvoru pysky. Pak následuje dutina ústní a do ní ústí slinné žlázy. Na rozhraní ústní dutiny a jícnu je radula. Radula slouží ke strouhání potravy.
Radula je chitinózní páska s příčnými řadami zoubků, které jsou symetricky uspořádány. Opotřebovává na předním konci a neustále dorůstají další zoubky na zadním konci. Následuje rozšířená přední část žaludku („vole“). Vývody slinivko-jaterní žlázy (hepatopankreas) se spojují v jeden vývod a ústí do žaludku. Hepatopankreas produkuje enzymy, které štěpí např. i celulózu na lehce stravitelné sacharidy. Achatiny přijímají vodu ústním otvorem přímo, v potravě nebo absorpcí vodních par ze vzduchu přes pokožku. Achatiny vylučují trubicí, která ústí u dýchacího otvoru.

Achatina retiiculata

                            detail radula

Dýchací soustava
U achatin jsou plíce tvořeny dutinou plicní, což je přeměněná plášťová dutina. Vnitřní stěna je řasnatá, aby měly plíce větší povrch. Stěna dutiny plicní je bohatě protkána vlásečnicemi a hemolymfa se tak dostává do styku se vzduchem. Hemolymfa je rozpuštěný hemoglobin (krevní barvivo) v míze. U achatin je otevřená cévní soustava, tzn. hemolymfa se stýká s tkáněmi přímo v tělních dutinách, které jsou vřazeny do soustavy trubic. Srdce je u achatin uloženo v tenkostěnném osrdečníku.

 

Nervová soustava
Achatiny mají nervovou soustavu gangliovou (ganglium je shluk nervových buněk). U achatin je 5 párovitých ganglií, která jsou mezi sebou propojena, a to:
Cerebrální (mozkové) ovládají hmat, zrak, polohu těla a ústí ulity.
Pedální (nožní) ovládají svalstvo nohy.
Pleurální (postranní) ovládají plášt a plíce.
Parietální (temenní) ovládají čich.
Viscerální (útrobní) ovládají vnitřní orgány.

 

Achatiny mají nohu z hladkého svalstva. Pro zatahování plže do ulity slouží sval cívkový. Jeho výběžky v hlavě jsou zatahovače (rektraktory) tykadel.