Začínám chovat achatinky

 

Achatiny jsou krásná zvířátka a počet jejich chovatelů neustále stoupá. Mnoho lidí si však pořídí achatinu, protože se jim libí jejich velikost, ale moc o chovu achatin neví. 

Nejprve je třeba se zamyslet, v jakém typu terária budeme šnečky chovat. Možnosti jsou tu dvě, a to buď skleněné terárium , nebo plastový box. Každá má svoje výhody a nevýhody. Výhodou skleněného terária je možnost přitápění (žárovkou, kabelem apod.), aniž by došlo k jeho poškození , a můžeme ho umístit třeba do obývacího pokoje jako dekoraci. Výhodou plastového boxu je hlavně snazší manipulovatelnost a cena. Jestliže máme již pořízené terárium, je potřeba vyřešit větrání. U skleněného terária necháme mezeru mezi krycími skly,můžeme si také nechat vyrobit terárium podle svých představ. U plastového boxu musíme otvory vyvrtat. Díry by měly být průměru 0,3 až 1 cm. Záleží na velikosti šneka a na vlhkosti, jakou vyžaduje. Podle potřebné vlhkosti volíme také počet otvorů.

 

Dále musíme zvolit substrát. Asi nejčastější volbou je lignocel (kokosová drť). Jeho cena se pohybuje mezii 30-50 Kč. Prodává se ve formě tvrdé slisované kostky nebo kolečka,  kterou musíme namočit do vody, aby z ní byl kyprý substrát. Pozor, kostka nabobtná a několikanásobně zvětší svůj objem. Proto pokud nemáme několik terárií, většinou potřebujeme jenom část kostky. Kostku rozřežeme pilkou nebo část oddělíme nějakým ostrým předmětem (nožem, šroubovákem apod.). Vrstva substrátu by měla dosahovat asi výšky ulity chovaných šneků, protože šneci se velice rádi zahrabávají. Jako alternativu lignocelu můžeme použít např. keramzit, rašelinu, hobliny, tříděný štěrk apod. Ale vždy by měl alespoň v části terária být lignocel nebo rašelina. Do substrátu je dobré přidávat vápník. A to hned z několika důvodů. Šneci jsou schopni vápník z něj přijímat (nohou) a také proto, že vápník pozmění složení substrátu a tím se v něm hůře daří parazitům. Do substrátu nepřidáváme čistý vápník, protože je cenově nepřijatelný. Volíme levnou alternativu, a to dolomitný vápenec. Názory na poměr substrátu a vápence se liší, ale myslím, že poměr 1/10 (vápenec/substrát) je dostačující. Vápník ze substrátu šnekům ale nestačí, musejí mít v teráriu neustále k dispozici sépiovou kost. Sépiovou kost doporučuji kupovat nebalenou (je nejlevnější). 

    

 

Jak už jsem zmínil, achatiny potřebují dostatečnou vlhkost. Kolik procent vlhkosti jednotlivé druhy potřebují, se dočtete v článcích o nich. Vhodnou vlhkost udržujeme rozprašovačem nebo dražší variantou - mlhovačem. Potravu podáváme denně nebo každý druhý den. O vhodné potravě pro achatiny se dočtete v sekci POTRAVA.

Achatiny žíjí ve skupinách, a proto je vhodné, když budete mít v teráriu více než jednu achatinu, a to buď stejný druh, nebo druh, který vyžaduje stejné podmínky (teplota, vlhkost). Musíme mít také na paměti, že achatiny se můžou mezi sebou křížit, ale většinou jen mezi poddruhy a barevnými variantami, např. achatina fulica x achatina fulica var. rodatzi. Jsou však známé případy, kdy se zkřížily mezi sebou i druhy, a to achatina albopicta x achatina reticulata. Tito kříženci bývají života schopní. Je sice známé křížení i mezi dalšími druhy, ale podle dostupných informací se z vajíček většinou nic nevylíhlo.

A ještě pár rad na závěr. Když si přivezete achatinu domů, je nutno ji nechat pár dní aklimatizovat. Je dost možné, že první den nebo dva nebude chtít přijímat potravu v důsledku stresu z nového prostředí nebo z cesty (pokud nám přijde poštou). Pokud objednáváte šneky přes internet, je dobré si radši připlatit a nechat je poslat obchodním balíkem nebo službami jako PPL, DPD apod. Při posílání obyčejným balíkem může cesta trvat i týden a to by šnek nemusel přežít.